Apartamenty Zakopane - Atrakcje

 

Oferta okolicy:

 • bliska lokalizacja do wszelkich szlaków turystycznych, znajdujemy się przy trasie do Morskiego Oka, Wiktorówek oraz na Rusinowa Polane

 • po całodziennych wycieczkach górskich można wieczorem zrelaksować się w pobliskich Thermach Bukowiańskich (5 min. samochodem)

 • zwiedzanie zabytków w okolicy

 • wycieczki rowerowe

 • loty paralotnia oraz przejażdżki quadami

 • sporo terenów dla pasjonatów grzybobrania

 • wycieczki bryczką w lecie po okolicy

 • kuligi w okresie zimy połączone z ogniskiem

 • bliska lokalizacja do stoków narciarskich Nosal oraz Małe Ciche

 • atrakcje w Aqua Parku Zakopane

 • spektakle w Teatrze Witkacy.

     

Doskonała baza wypadowa w góry. Dzięki położeniu u podnóża Tatr Zakopane jest dogodnym miejscem do rozpoczęcia górskich wędrówek.

Dolina Kościeliska - jedna z najpiękniejszych w Tatrach. Ma 9 km długości. Po drodze znajduje się udostępniona dla turystów Jaskinia Mroźna. Na wysokości 1100 m n.p.m. stoi SCHRONISKO ORNAK.

Dolina Chochołowska - najdłuższa w Tatrach, liczy ok. 10 km. Trud marszu wynagrodzą nam wspaniałe widoki. Wielką atrakcją jest wiosną (kwiecień, maj) fioletowy dywan krokusów na Polanie Chochołowskiej. Na Polanie największe w Tatrach schronisko (1146 m n.p.m.).

Morskie Oko - największe jezioro w całych Tatrach (około 35 ha powierzchni, 860 m długości i 566 m szerokości, 50,8 m głębokości). Droga do jeziora - 8,5 km (pieszo 2 godziny w jedną stronę).

Kasprowy Wierch (1985m n.p.m.) - to najbardziej znana, zatłoczona, ale i najlepsza dla narciarzy góra w Polsce. Na szczyt Kasprowego z Kuźnic wyjeżdża kolej linowa, gdzie znajduje się obserwatorium meteorologiczne, a 30 m poniżej - budynek górnej stacji kolei linowej z restauracją i tarasami widokowymi. Nazwa szczytu pochodzi od leżącej u jego stóp Hali Kasprowej, na której w dawnych czasach górale wypasali swe bydło i owce. Z wierzchołka Kasprowego Wierchu roztacza się piękna panorama, na której obejrzenie warto poświęcić kilka chwil.

Giewont (1894m n.p.m.) to najpopularniejszy szczyt obok Kasprowego Wierchu w Tatrach, przypominający od strony Zakopanego leżącego na plecach rycerza. W skład masywu Giewontu wchodzą trzy szczyty - najwyższy z 15-metrowym żelaznym krzyżem (niebezpieczny w czasie burzy) zwany Wielkim Giewontem, Długi Giewont oddzielony od szczytu głównego przełęczą (Szczerba 1823m n.p.m.) oraz Mały Giewont (1728 m n.p.m.). Ten pozornie łatwy do zdobycia szczyt należy do najbardziej niebezpiecznych w Tatrach. Pochłonął najwięcej istnień ludzkich w Tatrach. Na szczycie Giewontu, żelazny krzyż ściąga pioruny.

Gubałówka (1120m n.p.m.) - jedna z najczęściej odwiedzanych gór w Polsce. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim kolei linowo-terenowej, biegnącej niemalże z centrum Zakopanego oraz pięknej panoramie Tatr roztaczającej się ze szczytu. Z Gubałówki rozchodzą się również liczne szlaki rowerowe i piesze do pobliskich wiosek góralskich: Zębu, Nowego Bystrego, Poronina, Dzianisza, Kościeliska i Chochołowa. Jeden z nich prowadzi grzbietem Gubałówki do Butorowego Wierchu.

Baseny termalne - Kąpielisko Szymoszkowa położone jest koło hotelu Kasprowy na Polanie Szymoszkowej - gwarantowana temp. wody 28 stopni. Czynne latem.

Aquapark na Antałówce - największy w Polsce, z mnóstwem atrakcji (więcej...)

Krupówki - najsłynniejszy deptak w Polsce, pełen popularnych pubów i karczm oraz sklepów.

Wyciągi narciarskie - od małych stoków dla początkujących do największych i najciekawszych stoków narciarskich w tej części Europy dla zaawansowanych.

Skocznie narciarskie - kompleks 5 skoczni narciarskich (od K15 do K120) z dominującą Wielką Krokwią.

Spływ Dunajcem - spływ Przełomem Dunajca na tratwie flisackiej

Wieś Chochołów - zbudowana w 1592 r., zaliczana jest do I klasy zabytków. Chochołów to żywy skansen, gdyż do dziś znajdują się tu XVIII - XIX-wieczne podhalańskie, drewniane domy, kapliczki, krzyże i figury. Za najstarszą chatę uchodzi chata Bafii zbudowana w 1798 r. Dziś znajduje się w niej muzeum historyczne, poświęcone Powstaniu Chochołowskiemu (1846 r.) oraz regionalna ekspozycja etnograficzna.

Wycieczki na Słowację

Szlaki turystyczne i rowerowe

Karczmy regionalne gdzie najesz się do syta lokalnych specjałów, napijesz się i posłuchasz regionalnej muzyki na żywo.

 

Źródło: www.zakopianski.pl

 

Na czym polega fenomen Zakopanego

Można się zastanawiać na czym polega fenomen Zakopanego. Odpowiedź jest trudna, bo składa się na nią wiele czynników. Jest bowiem w tej miejscowości coś, co przyciąga rzesze turystów. Błędem byłoby sądzić, że chodzi tylko o góry. Owszem, góry przede wszystkim, ale to nie koniec atrakcji godnych wyprawy na samo południe Polski.

Dojeżdżając do Zakopanego już z daleka widzimy skaliste szczyty, często ośnieżone, tonące gdzieś w chmurach. To jest to co naprawdę robi na człowieku wrażenie. Potęga górskich masywów natychmiast weryfikuje nasze proporcje codzienności. Nagle zyskujemy nieodparte wrażenie przebywania w świecie mrówek, nad którymi góruje niezbadany świat. I jest ono słuszne, bo otaczają nas wzniesienia o wysokości nawet 2301m (Świnica) czy 1985m (Kasprowy Wierch). Gdzieś między nimi jest cel naszej podróży- miasteczko, które tętni życiem o niespotykanej aktywności. Być może jej źródło bije z tutejszego powietrza, tak rześkiego i wyjątkowego, że natychmiast chce się oddychać pełna piersią. Chce się żyć i zdobywać góry, a co najważniejsze, tu jest to możliwe dosłownie i w przenośni.

Może dlatego Zakopane było i ciągle jest miejscem ulubionym przez wielu artystów, których ślady obecności spotkamy wielokrotnie spacerując ulicami miasta.

Dwa główne deptaki Zakopanego to Krupówki i Krzeptówki. Mają one swój urok- małe restauracyjki, przytulne galerie i sklepy z pamiątkami. Na chodnikach stragany z oryginalnymi, ręcznymi arcydziełami. Szczególnie zachęcająco wyglądają wyroby z drewna, a dla podniebienia najatrakcyjniejsze są oscypki. Co zniechęca? Tłum ludzi. Czasem dosłownie trzeba deptać sobie po piętach. Nie jest to miejsce dobre dla szukających spokoju i pragnących kontemplować górskie krajobrazy. Dla nich Zakopane ma inną ofertę. To właśnie tutaj rozpoczyna się wiele górskich szlaków, które czasem również bywają przeludnione, ale z pewnością każdy znajdzie na nich swój cichy kąt, gdzie w spokoju można usiąść i wpatrywać się w dal. Niekiedy warto też zatrzymać wzrok trochę bliżej. Tatry to bowiem miejsce bogate w niespotykane okazy fauny i flory, które choć ściśle chronione i nie przeznaczone do ,manualnych kontaktów, potrafią zachwycać i przyciągać uwagę równie uporczywie jak tutejsze widoki. Dlatego nigdy nie wędrujmy tu bezmyślnie zapatrzeni w dal. Na wysokości naszego obuwia również przejawia sie ukryte, ale piękne życie.

 


Ci, którzy są zbyt leniwi na górskie wycieczki mogą oczywiście pozostać w centrum. Doświadczą z pewnością uciążliwości tłumów, ale też na pewno nie dopadnie ich nuda. Niewątpliwą atrakcją jest targ pod Gubałówką, gdzie oprócz wszelkich możliwych odmian góralskich serów, niemal wysypujących się ze straganów, kupimy także wszystko, co o górach będzie nam długo przypominać. Stąd też blisko do wyciągu na Gubałówkę (wersja dla najbardziej leniwych), gdzie widoków nam nie zabraknie. Chcąc poobcować trochę ze sztuką możemy odwiedzić zakopiańskie muzea. To najciekawsze to chyba Muzeum Tatrzańskie - cały folklor i przyroda Tatr zgromadzone na dwóch piętrach. Miłośnicy literatury powinni koniecznie odwiedzić muzea Kornela Makuszyńskiego i Jana Kasprowicza z licznymi pamiątkami po pisarzach, a melomanom polecam odwiedziny w domu Karola Szymanowskiego, czyli w Atmie. Wędrówka przez takie obiekty pozwoli nam zrozumieć górską atmosferę i lepiej wczuć się w klimat tej wyjątkowej okolicy. Spacerując ulicami miasta zwracajmy też uwagę na zabudowę. Drewniane domy mają swój wyjątkowy urok, a świadomość ich unikalności sprawia, że mamy poczucie istnienia w innym świecie - bardziej naturalnym, przyjaznym i zdecydowanie ładniejszym, zwłaszcza, gdy przybywamy z betonowych blokowisk dużych miast.
Zawsze powtarzam, że Zakopane to wyżyny także duchowe. Przekonanie to możemy potwierdzić wkraczając w mury tutejszych świątyń. Najstarsza z nich to drewniana świątynia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, z historią sięgającą 1847 roku, z umiejscowionym tuż obok zabytkowym cmentarzem, na którym spoczywają ludzie zasłużeni dla miasta. W pobliżu znajduje się podobny wiekiem, ale już z kamienia kościół św. Rodziny, z pięknym, rzeźbionym ołtarzem w formie tryptyku. Na Krzeptówkach natomiast stoi jedna z najmłodszych tutejszych świątyń - Sanktuarium Fatimskie, stanowiące wotum wdzięczności górali za uratowanie życia papieża Jana Pawła II po zamachu w 1981 roku. Gdy natomiast spragnieni jesteśmy wrażeń muzycznych powinniśmy udać się do kościoła br. Alberta, gdzie często odbywają się różne koncerty. Oprócz tych głównych budynków sakralnych, na licznych szlakach i w samym mieście spotkamy wiele kaplic i kościołów, z których każdy ma swoją indywidualną, wartą poznania historię.

 


Oczywiście będąc w Zakopanym trzeba koniecznie zobaczyć Wielką Skocznię na Krokwi. Nawet jeżeli jesteśmy tu w środku lata, warto stanąć pod tą budowlą, na której zostało pobitych tyle narciarskich rekordów i choć na chwilę poczuć atmosferę, jaka musi tu panować podczas zawodów.

Obowiązkowym punktem jest także Morskie Oko. Trzeba co prawda poświęcić na dotarcie do niego trochę więcej czasu, ale nasz wysiłek na pewno się opłaci. To największe jezioro w Tatrach potrafi robić wrażenie na turystach. Już sama świadomość, że znajduje się ono na wysokości 1395 m n. p. m. rozbudza naszą wyobraźnię.

Do Zakopanego przyjeżdża się z różnymi zamiarami: odpoczywać, wędrować, podziwiać... To miejsce, które w zaskakujący sposób zachęca do ciągłych powrotów. Niepowtarzalna przestrzeń tej miejscowości oferuje tak wiele, że trudno doświadczyć wszystkiego podczas jednego pobytu. Zawsze jednak można poczuć potęgę gór, spokój krajobrazów, piękno natury i atmosferę życia zupełnie innego od naszej codzienności. I właśnie dlatego warto i trzeba tu przybywać.
 

Źródło: www.e-holiday.pl, Foto i Tekst: Grzegorz Sokołowski


 

 

  statystyka

© Villa Frajda - Apartamenty w Zakopanem | All rights Reserved  | Design by